Bu nasıl sistem? “Önce hasta et sonra ise tedavi”

29.12.2018 - Cumartesi 04:12

Son yıllarda Türkiye’de önemli açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Ramazan Kağan Kurtoğlu, Labirent Tv’den Salih Köprülü’ye konuştu. Doç. Dr. Kurtoğlu, “Türkiye’de 2015 yılında çekilen tomografi sayısı 5 milyon adettir. Normal bir tomografinin insan üzerindeki radyasyon etkisi bilinmektedir. Bilgisayarlı tomografi bu etkiden 340 kat daha fazladır. Bu ise, insanları kanser eder.” dedi.

KANSER HASTALARI ARTIYOR

İnsan, hasta olmamak ya da hasta olduktan sonra tedavi için sağlık alanına adeta bir servet harcıyor. İnsanoğlu, tedavi olmak adına harcadığı maddi ve manevi çabalar çoğu zaman sonuçsuz kalabiliyor. Özellikle kanser hastaları bu anlamda önemli mağduriyetler yaşıyor. İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ramazan Kağan Kurtoğlu, “Türkiye ilaç enstitüsü kurabilir; kurmalıdır da… Kitabımda da var; önümüzdeki dönemlerde, ilaç üzerinden sağlık, gıda ve su savaşları geliyor. Bu anlamda da sağlık istihbaratı öne çıkıyor. Bunun en önemli unsurlarından bir tanesi de tabiî ki ilaç endüstrisidir. Türkiye’nin, ilaç endüstri piyasasındaki yıllık rakamlarına bakıldığında, 100 milyar dolar civarındadır. Tıbbi malzemeler hariç olmak üzere, önümüzdeki 6 yıl içerisinde bu rakamın 160 milyar dolar olacağı öngörülüyor. Türkiye’de 2015 yılında çekilen tomografi sayısı 5 milyon adettir. Normal bir tomografinin insan üzerindeki radyasyon etkisi bilinmektedir. Bilgisayarlı tomografi bu etkiden 340 kat daha fazladır. Bu ise, insanları kanser eder.” dedi.

“MİLLİ GÜVENLİK ÇERÇEVESİNDE TEDBİRLER ALINMALI”

Türkiye’nin, sağlık istihbaratı alanında tedbirler alması gerektiğine vurgu yapan Doç. Dr. Kurtoğlu, “Genetik yapıya, ırklara uygun ilaç üretiminin  başladığını biliyoruz. Bu bir milli güvenlik meseledir. Öte taraftan, öğrencilerimizin özellikle üniversitedeki öğrencilerin, beslenmesi bir felakettir. GDO’lu ürünler bir felakettir. Türkiye’nin, su, sağlık, ilaç, kısacası sağlık istihbaratını tekrar bir Milli Güvenlik çerçevesinde ele alıp, tedbirler alması gerekir.” şeklinde konuştu.

BU NASIL SİSTEM?

Dünya ilaç endüstrisinden de bilgiler aktaran Ramazan Kurtoğlu, “Dünya Sağlık Teşkilatı ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi  (FDA) başta olmak üzere, dünyadaki sağlık sistemi tabiî ki buna Türkiye’de dahil, “önce hasta et, sonra ise tedavi” üzerine kuruludur. 2017 yılında dünya milli geliri 87 trilyon dolardır. Bunun 1 triyondan fazlası reçeteli ilaç olup, tahmin edilene göre ise dünyada 300 milyar dolarlık da reçetesiz ilaç satılıyor. Dünya milli gelirinin birinci kaynağı finans endüstrisi, ikinci kaynağı silah endüstrisi, üçüncü kaynağı ise ilaç endüstrisidir. FDA’nın vermiş olduğu 6 ilaç izninden, 2’si insan sağlığına zararlı olduğu için 2 yıl içinde kullanımdan kaldırılıyor. Hatta önceki yıllarda kadınlara yönelik bir ilaca izin vermişti; bunun sonunda ABD’de yüz binlerce çocuk sakat doğdu. Hemen ilacı piyasadan kaldırdılar fakat olan insanlara oldu. ABD’de, silahla vurularak ölenlerin sayısından,  her yıl reçetelerin yan etkisiyle ölen insan sayısı daha fazladır. Maalesef insanların büyük bölümü, günümüzde kronik hasta haldedir.” ifadelerini kullandı.

LabirentTv Salih KÖPRÜLÜ

YORUM YAZ