Dr. Mehmet Ali Uz’a “Hayırlı olsun” ziyareti

22.07.2019 - Pazartesi 07:31

Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü ve yönetim kurulu üyeleri, Yazar, Hukukçu Dr. Mehmet Ali Uz’a, yemekli sohbette bir araya gelerek “Hayırlı olsun” dileğinde bulundu

Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, yönetim kurulu üyeleri başkan yardımcısı Mustafa Sinan Ümit, basın danışmanı Mustafa Balkan, eğitimciler Hasan Özücan ve Mehmet Altuntaş ile birlikte Şeyh-ül Muharririn, Araştırmacı Yazar, Hukukçu Dr. Mehmet Ali Uz’a “Hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu.

Mazeret bildiren yönetim kurulu üyelerimizden Ahmet Kuş ve Ersin Bulun, ziyarete katılamamaktan dolayı üzüntülerini dile getirirken Asya Lahmacun’da gerçekleştirilen yemekli sohbette konuşan Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, ocak olarak şimdiye kadar Konya’ya hizmet eden kültür adamlarından 15 kişiye çeşitli unvanlar verdiklerini belirterek “Konya Aydınlar Ocağı’nın uzun süre başkanlığını yaparak Konya kültürüne düzenlediği konferans, paneller ve yazdığı eserlerle hizmet eden Mehmet Ali Uz ağabeye de “Şeyh-ül Muharririn” unvanı vermiştik. Selçuk Üniversitesi nezdinde “Fahri Doktora Payesi” tevcih edilmesi hususunda üç seneden beri de çaba sarfediyorduk. Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’e, Selçuk Üniversitesi Senatosu’nu toplayarak en sonunda bu gayretimize olumlu cevap vererek ittifakla boşa çıkarmadığı için teşekkür ediyoruz” dedi.

Yazar Mehmet Ali Uz da, “Hayırlı olsun” ziyaretlerinden dolayı Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Aydın, münevver dostlarımızın olması kadar güzel bir şey yok. Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin’in şahsında Selçuk Üniversitesi Senatosu da gayet iyi ve ittifaken güzel bir vefa örneği gösterdiler. Buradan yine kendilerine teşekkür ediyorum. Ülkemize ve Konya’mıza her meslek dalında başarılı olmuş diğer fikir, ilim ve sanat adamlarına da ahde vefa gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. İyi ki varsınız.”

MERAM’IN GÜZELLİKLERİ YOK EDİLİYOR

Sohbette Türkiye ve Konya meselelerini de dile getiren Dr. Uz, Konya'nın mesire yeri olan Meram'la ilgili meramını da şu sözlerle dile getirdi.
“Meram’ı meram yapan havası, suyu ve yeşilliğidir. Su meselesi çok önemli. Adamlar tarihî ırmakların üstünü kapattılar. Niye kapattılar? Açıktan giderse şu kadar su gidermiş de, kapalıdan giderse şu kadar gidermiş! Hâlbuki her güzelliğin bir faturası olur. Meram’ın bu güzelliğini yok ediyorsunuz. Akan suların üstünü kapatmayın. Meselâ Meram Yaka’da aşağıdan yukarıya doğru inen tarihî ırmaklar vardı. Meram’da çağlayan ırmak da yok edildi. Halil Ürün zamanında Akyokuş’un aşağı kısmına arıtma tesisi yapıyorlardı. Bu arıtmayı yapıyorsunuz ama yarın Meram’ı kurutursunuz dedim. Bana, kuyuları çalıştırır yine Meram’ı susuz bırakmayız dediler. Meram kuruyor! Geçen sene su vermediler. Bu sene bir defa verdiler. Barajda su var. Hadim’den suyu da getirdiniz. Yapılan anlaşma gereği Meram’a niye su verilmiyor?”

YORUM YAZ