HAYDİ ÇOCUKLAR BİLİM ŞENLİĞİNE

06.10.2019 - Pazar 02:52

7. Konya Bilim Şenliği gerçekten görülmeye değer bir şenlik. Bu şenlikte gürültü, patırtı ve curcuna ne ararsan var.

7. Konya Bilim Şenliği gerçekten görülmeye değer bir şenlik.
Bu şenlikte gürültü, patırtı ve curcuna ne ararsan var.

Festival Latince kökenli bir kelime ve “festa”dan geliyor. İngilizce bu kelimeyi kullanmak yerine Cumhurbaşkanımızın da ısrarla vurguladığı gibi “yerli” olan ŞENLİK kelimesini kullanmayı daha uygun buldum.

Çünkü insanlar konuşa konuşa, hayvanlar ise koklaşa koklaşa anlaştıklarına göre; biz Türkler de insan olarak 250.000 kelimeye sahip Güzel Türkçe’yi kullanarak konuşmalıyız. Konya Bilim Merkezi’nde Cuma günü açılışı yapılan Bilim Şenliği’ndeki hemen hemen bütün stantları çocuk gelişimci kıymetli eşimle birlikte gezmeye gayret ettik.

Bilim Şenliği’nin yapıldığı meydana girerken Türk Kara Kuvvetleri’nin iftiharı olan milli gururumuzu okşayan yerli ve millî imkânlarla yaptığımız ATAK helikopteri büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Burada Konya firması olan AKBA Model’in plastikten yaptığı ve en ucuzu 100 TL. olan maket uçak modelleri de görülmeye değer. Kırmızı-Beyaz Türk Yıldızları Uçak Modelini aynı renkte satışına müsaade verilmediğinden dolayı ilk modelin rengi hoşuma gitmediği için almadım.

Sol tarafta Konya Teknik Üniversitesi öğrencilerinin İstanbul’da ikincisi düzenlenen Teknofest’te üç birincilik ve iki ikincilik elde ettikleri dronları ve elektrikle çalışan otomobili de görüyorsunuz. Genç öğrenciler gelen çocuklara ve gençlere yaptıkları dronlarla elde ettikleri başarılarını heyecanla anlatıyorlardı.

Benim en çok merak ettiğim şeyler ise; endüstri-4 olarak adlandırılan ve 2022’den itibaren sanayide alabildiğine kullanılmaya başlanacak ve hayatımıza kadar girecek olan endüstriyel robotlar ile robotik kodlama, elektronik aletler ve AFAD, TÜRKSAT ile TÜBİTAK’ın açtığı stantlar oldu.
Bu Bilim Şenliğinde herşey var. Konya Bilim Şenliğini düzenleyenlere ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Anne ve babalara tavsiyem ise, çocuklarını ellerinden tutarak Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Kültürpark’tan her yarım saatte bir Konya Bilim Merkezi’ne kaldırdığı ücretsiz belediye otobüslerine binerek bu şenliğe mutlaka götürsünler. Çocuklar gökyüzünü, uzayı, kodlama ile yapay zeka ürünlerini, AKISOFT’UN ROBOTLARI Ada’yı görsünler ve onlarla konuşsunlar.

Bu şenlik kaçmaz ve kaçırılmaz.
HAYDİ ÇOCUKLAR ŞENLİĞE…

Mustafa Balkan

YORUM YAZ