Kırım’da Engelleri Kaldıralım Konseri büyük ilgi gördü

02.11.2019 - Cumartesi 08:46

Dünya Kırım Tatar Derneği tarafından Kırım’daki engelli insanlar yararına düzenlenen konser, Seydişehir’de büyük ilgi gördü. Kırım’lı sanatçılar, Türk dünyası ezgileri eşliğinde Kırım halk danslarından örnekler sundular.

Merkezi Konya/Seydişehir’de olan Dünya Kırım Tatar Derneği, “Kırım’da Engelleri Kaldıralım Konseri” düzenledi.

Seydişehir Belediye Düğün Salonu’nda 1 Kasım 2019 Cuma günü saat 20.00’da gerçekleştirilen konser, İstiklâl Marşı ve ardından Kırım Millî Marşlarının okunmasıyla başladı. Kırım’lı sanatçılar Metin Batur, Muhammed Caferov ve Ayşe İbragimova, birbirinden güzel şarkılar eşliğinde Kırım folklorundan güzel örnekler sundular. Konser, “Ey Güzel Kırım” şarkısıyla son buldu. Konser etkinliğine Seydişehir Kaymakamı Aydın Erdoğan, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Dünya Kırım Tatar Derneği Genel Başkanı Mustafa Sarıkamış, Gönül Gözü Derneği Genel Başkanı Derviş Ahmet Şahin, öğrenciler ve halk katıldı. Konserden sonra protokol ile sanatçılara derneğin Şeref Yarlığı takdim edildi.

Konser başlamadan önce kısa bir konuşma yapan Dünya Kırım Tatar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sarıkamış, Seydişehir’den Kırım’daki engelli kardeşlerimize el uzatmak için yardım kampanyası başlattıklarını belirterek şunları söyledi: “Bu Kırım’a yapılan Dünya’da ve Türkiye’de ilk insanî yardım. Bugüne kadar Türk dünyası malûmunuz zulüm ve işkence altında. Şu anda Doğu Türkistan, Kırım ve Kerkük esaret altındadır. Tabi Türk milleti ve Türk devleti ne kadar güçlü olursa oradaki insanlarımız rahat edeler. Bugün Kırım işgal altında altıncı yılını doldururken dünyanın hiçbir yerinden insanî yardım gitmiyor. Oradaki Müslüman Türkler kendi kaderlerine terkedilmiş durumdalar. Biz Dünya Kırım Tatar Derneği olarak Kırım’da yaşayan, aynı bizim gibi konuşan, bizim gibi inanca sahip insanlara hep birlikte yardım edelim.

Bu konu için Türk dünyasının ve Kırım camiasının yakından bildiği sayın Metin Batur, sayın Muhammed Caferov ve sayın Ayşe İbragimova sizlere Kırım Halk Danslarını ve Türk dünyası ezgilerinin güzel örneklerini sunacaklar. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Mustafa BALKAN

YORUM YAZ