S-400'ler için Konya öne çıkıyor!

11.07.2019 - Perşembe 20:49

S-400'lerin önümüzdeki günlerde Türkiye'ye teslim edilmeye başlanması sonrasında S-400'ler nereye konuşlandırılacak? sorusunu akıllara getirdi.

Türkiye'nin hava savunmasına büyük katkı sağlayacak olan S-400 füze sisteminin Türkiye'ye getirilmesi için günler kaldı. Türkiye'de sistemin konuşlandırılacağı yer ile ilgili de son değerlendirmeler yapılıyor. Önümüzdeki haftadan itibaren Türkiye'ye getirilmesi planlanan S-400 savunma sisteminin konuşlandırılacağı yer, risk sıralamasına göre belirlenecek. Önceliklere göre belirlenecek bölgeler içinde Konya, Gaziantep- Şanlıurfa, Mersin-Anamur öne çıkıyor..

Posta Gazetesi'nden Murat Çelik ise bu konuyu gündeme alarak S-400 savunma sisteminin konuşlandırılacağı yerler arasında Konya'nın öne çıktığını yazdı. 

Murat Çelik yazısında şu ifadelere yer verdi:

Rivayet muhtelif ama askeri kulislerde iki yer öne çıkıyor. Birinci seçenek Ankara’nın Polatlı ilçesi. Polatlı deyince akla, ilçedeki Topçu ve Füze Okulu Komutanlığı geliyor ancak S-400 bataryasının kurulması için gündemde olan yer burası değil. Polatlı’nın Acıkır Mevkii’nde, Sakarya Kışlası ve yakınında, 58’inci Topçu Tugay Komutanlığı var. S-400’lerin işte bu tugay bünyesinde konuşlandırılabileceğinden söz ediliyor. Yani Polatlı Acıkır’daki Topçu Tugayı ilk seçenek.

Konuşulan ikinci ihtimalse Konya… Konuştuğum bazı askeri yetkililer, Ankara’ya yakınlığı ve arazi yapısı itibarıyla Konya’nın elverişli olduğunun altını çizdiler. Ayrıca Hava Savunma Okulu Konya’da. Meram’daki Şükrü Olcay Kışlası, Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nın, S-400 hava savunma sisteminin kurulması ve işletilmesi için uygun adres olacağı yorumları yapılıyor.

Etiketler
YORUM YAZ