Sağlıkta ‘görev suistimali’ olmamalı!

23.12.2018 - Pazar 06:15

Bütün sağlık çalışanlarının iletişim ve diyalog açısından geliştirilmesi gereken yönleri olduğunu ifade eden AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı, “Sağlık mekanları iyileştirdik ama sağlık hizmetini veren ve sağlık hizmetini alanlarla ilgili de çalışma yapılmasının gerektiği kanaatindeyim” dedi. Ağralı ayrıca sağlık çalışanının bilerek görevini suistimal ettiğinde de gerekli tedbirlerin alınacağını söyledi.

Vatandaşın en çok önem verdiği alanlardan biri de sağlık. Alanı geniş olunca şikayetleri de ona göre geniş bir hal alıyor. Bu şikayetlerden biri de sağlık personelleri ile yaşanan iletişim sorunları olarak görülüyor. Sağlık hizmetlerinin uygulaması zor bir alan olduğunu ifade eden AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı, “Gelen hastaların sağlığına kavuşabilmesi için sağlık çalışanlarının 7/24 sürekli teyakkuzda özveri ile çalışılıp sağlık hizmetinin verilmesi gerekiyor. Bazen çalışanlardan bazen de hasta ve hasta yakınlarından kaynaklanan sorunlar yaşayabiliyoruz. Bu durum şiddete de varabiliyor” diye konuştu.

İLETİŞİM DİLİNİN GELİŞTİRİLMESİ ADINA ÇALIŞMALAR VAR

Bunun çeşitli sebepleri olduğunu belirten Ağralı, “Eğer aldığınız sağlık hizmetinin fiziki mekanları ile ilgili bir sıkıntı varsa burdan kaynaklanan acil hizmetlerden tutun da otelcilik hizmetlerine kadar ya da polikliniklerde bekleme alanlardaki sıkışıklığa kadar bir takım sorunlar şiddeti körükleyebiliyor. Son dönemde AK Parti’nin yaptığı sağlıklı yatırımlarla fiziki mekandan kaynaklı sorunlar çözülmüş oldu. Ama sağlık çalışanlarının sağlık hizmetini daha nitelikli yapması ve iletişim dilinin geliştirilmesi adına Sağlık Bakanlığı’nın da çalışmaları var” şeklinde konuştu.

SAĞLIK BAKANLIĞI GEREKLİ TEDBİRLERİ ALIR

Bazen sağlık çalışanlarının doğru bir dil kullanmadığında hasta veya yakınları ile muhtemel çatışmaları körükleyebildiğini belirten Ağralı, “Öncellikle insanız. Herkes zaman zaman gergin olabiliyor. Sağlık çalışanı görevi başında bilerek hiçbir mazeret olmadan görevini suistimal ediyorsa zaten Sağlık Bakanlığı gerekli tedbirleri alır. Bütün sağlık çalışanlarının iletişim ve diyalog açısından geliştirilmesi gereken yönleri olduğu konusunda zaman zaman bazı şeyler yaşıyoruz. Örneğin bir poliklinikte günde 7 bin hastanın bakıldığı yerde bu durum 3-5 kişide yaşanıyor. Oransal olarak bakıldığından yok hükmünde oluyor. Önemli olan bunu tamamen bitirmek. Mekanları iyileştirdik ama sağlık hizmetini veren ve sağlık hizmetini alanlarla ilgili de çalışma yapılmasının gerektiği kanaatindeyim” dedi.

İsmail POÇAN- LABİRENTTV

YORUM YAZ