TÜMOSAN PALETLİ ZIRHLI ARAÇLARDA KULLANILACAK GÜÇ GRUBU GELİŞTİRDİ

03.06.2019 - Pazartesi 10:16

Türkiye’de ilk kez tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Alp Hafif Zırhlı Araç Güç Grubu, 18 ton muharebe ağırlığına kadarki hafif ve orta seviye paletli zırhlı araçlarda kullanılacak.

Türkiye’de ilk kez tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Alp Hafif Zırhlı Araç Güç Grubu, 18 ton muharebe ağırlığına kadarki hafif ve orta seviye paletli zırhlı araçlarda kullanılacak. Alp, yeni nesil zırhlı muharebe aracı, silah taşıyıcı araçlar, zırhlı muharebe araçları ve mevcut M113 zırhlı araçların ihtiyaçlarını karşılayacak.

Güç grubu temel olarak dizel motor, transmisyon, soğutma, egzoz ve havaemiş sistemleri olmak üzere 5 ana alt sistemden oluşuyor.

Güç sisteminde sabit basınçlı püskürtme sistemine sahip 4 silindirli 04DC02IV052H4-360H dizel motoru kullanılıyor. Motorun anma gücü 268 kW (360BG), nominal devir hızı 2500 rpm ve yakıt tüketimi 205gr/kWs. Motor; yüksek güç yoğunluğu, yüksek tork, yakıt verimliliği ve özel askeri talepleri karşılayabilir şekilde tasarlandı. Transmisyon olarak HST Otomotiv tarafından Türkiye’de yerli olarak üretilen Allison marka X200-4C karşıt sürüşlü entegre tahrik, direksiyon ve fren sistemlerini içinde barındıran kompakt bir yapıya sahip transmisyon kullanıldı.

Tümosan ve tüm emeği geçenleri tebrik ediyor, başarılı projelerinin devamını diliyoruz.

İlhami Pektaş

YORUM YAZ